Seks mevsimi

Seks mevsimi
Cinsellik
07.10.2017 200
Aktivite çılgınlığı
Yaz aylarında aşk ve cinsellik isteği ön plana çıkar. Kişiler kendilerini daha enerjik ve canlı hisseder. Gezmek, yemek yemek ve sevişmek bir rutin halini alır. Sevgilisi ya da eşi olanlar ‘huzur’, diğerleri ‘yaz aşkı’ peşinde koşar. Eğer bir kişi mutluysa, kalp çarpıntısı yanından geçerken duyulur. Bu bitip tükenmeyen heyecan cinsel hayatı besler durur. Peki gerçekten seksin mevsimi yaz mı, yoksa onu bu hale getiren biz miyiz?

Mutluluk&Seks
Bazı uzmanlar cinsel istekteki artışın bahar ve yaz aylarında arttığını söylerken, bazıları da dört mevsim arasında fark olmadığını düşünüyor. Ama kim ne söylerse söylesin bizim emin olduğumuz yaz aylarında insan kendine daha fazla zaman ayırıyor ve mutluluk peşinde koşuyor. Tabii mutluluğu cinsellikte aramak da iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor...

Görsel uyarılar
Yaz aylarında daha rahat giyindiğimiz bir gerçek. Bu nedenle erotik görsel uyarıların ön plana çıktığını anlatan uzmanlar, kişilerin kimi zaman ‘sekse çağrı’ yaptığını söylüyorlar. Erotik görsel açığa çıkıyor ve cinsellik daha sık düşünülür hale geliyor. Çünkü kişiler, genellikle, sekse çağrıyı görüntü ve koku ile yapıyorlar. Cinselliği çağrıştıran etkenlerin bu kadar olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Sevgilinizin isteğini nasıl artırırsınız?
• Cinsellik beyinde başlıyor! Bu yüzden onun sekse odaklanmasını sağlamalısınız. Bir konuşma, fotoğraf ya da mesajla bunu siz sağlayabilirsiniz.
• Onu egzersiz yapması için ikna edin. Gerekirse sabah yürüyüşlerine beraber çıkın. Sahilde uzun bir koşu yapın.
• Hiç ummadığı bir anda vücudundaki bir noktaya dokunarak ya da davetkar bir ses tonu ile konuşarak onu spontane bir sekse davet edebilirsiniz.
• Onun için güzel bir bitki çayı hazırlayın ve içine nane ya da tarçın ekleyin.
• Pizza, çilek, mısır gibi yiyecekler, erkeklerin cinsel organlarına kan akışının hızlanmasını sağlıyor. O halde bu besinleri tüketmesini sağlayın.
• Erkeklerin çoğu görme duyularıyla cinsel olarak uyarılıyorlar. O halde ona erotik sahneler içeren bir film hediye etmeye ne dersiniz? Hatta beraber izlerseniz süper olur!
• Eğer aranızda cinsel anlamda sorunlar varsa seks terapisi alın!

Güneş ve hormonlar
Uzun ve soğuk bir kış uykusunda olduğunuzu düşünün. Bir anda güneş endini gösteriyor, hava ısınıyor ve çiçekler açmaya başlıyor. kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz değil mi? İşte, hormonlarınız da tıpkı sizin gibi düşünüyor. Işık kesildiği zaman mutluluk hormonumuz olan ‘seratonin’in seviyesi düşüyor. Bu nedenle daha mutsuz oluyoruz. Oysa ki güneş, yakıcı etkisini üzerimizde gösterdiğinde doğayla birlikte yeniden uyanıp hareketleniyoruz.

Aktivite çılgınlığı
Yaz yaklaşınca vücudumuzun fit görünebilmesi için çok çaba harcıyoruz. Bu yüzden aylar öncesinden fitness yapmaya başlıyor, pilates derslerimizi aksatmıyoruz. Sporun üzerimizdeki etkisi malum. Bir çeşit mutluluk hormonu olan ‘endorfin’in salgılanmasını hızlandırıyor. Bu da modumuzu değiştiriyor ve kendimizi daha iyi hissediyoruz. İkinci neden ise spor aktiviteleri sayesinde cinsel organlara daha fazla kan akımı sağlanması.

Keyif düşüncesi
Düşünceler davranışları etkilediği gibi, davranışlar da düşünceleri etkiliyor. Yaz aylarının tatil ve rahatlık olduğunu düşünen zihnimiz keyif aldığı şeyleri elediğinde ortaya çıkanlardan biri de seks oluyor. Yani tatil zamanı olan yaz, cinselliği çağrıştırıyor.

Güç sizde artık
Afrodizyak etkisi gösteren gıdalar sayesinde cinsel gücünüzü artırabilirsiniz…
• Sabahları kahvaltıda portakal ve greyfurt suyu için.
• Tahin pekmez karışımını her kahvaltıda ya da öğün arasında mutlaka tüketin.
• Protein, vitamin ve lif bakımından zengin olan fındık, enerjinizi artırmanıza yardımcı olabilir.
• Beynin daha düzenli çalışması için kayısı tüketin.
• A vitamini içeren havucu rendeleyip üzerine zeytinyağı dökerek yiyin.
• Yemeklerinizin üzerine maydanoz, kekik, nane, kırmızıbiber gibi baharatlar ekleyin.
• Salatalık ve domates gibi sebzeleri sofradan eksik etmeyin.
• Çikolatalı tatlıların üzerine Hindistan cevizi dökün.
• Kan akışını hızlandıran sarımsağa masada yer açmaya ne dersiniz?
• Libidoyu artıran ananası dilimleyerek tüketin.

Rahatlayan vücut
İş hayatından kopamadığımız ya da tatile gidemediğimiz durumlarda, spa merkezleri kapılarını sanki bizim için açıyor! Hamam ve saunada başlayan spa keyfi, uzman ellerin yaptığı masaj ile tamamlanıyor. Rahatlayan bedende, kan dolaşımının da artmasıyla libido yükselmeye başlıyor. Tatile gittiğinizde ise ‘macera’ hissi yaşıyorsunuz ve bu da beyindeki kimyasalları ve cinsel isteği harekete geçiriyor.

Alkolün etkisi
Eğlenmek için dışarıya daha fazla çıktığımız bu dönemde, alkol tüketimi de artabiliyor! Ertesi gün baş ağrılarına neden olsa da, cinsel hayatımıza katkısı büyük. Nasıl mı? Cinselliğimiz için oldukça önemli olan libido, alkol aldığımızda yükselişe geçiyor. Rahatlamamıza yardımcı olarak karşımızdaki kişiyle daha rahat konuşmamızı, isteklerimizi açıkça dile getirmemizi ve cesaretlenmemizi sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre şarap kadınlarda cinsel isteği artırıyor.

Dikkat!
Soğuk içecekler içtikten ya da dondurma yedikten sonra seks yapmayın! Çünkü bu yiyecekler ve hazımsızlık cinsel enerjide dengesizliğe yol açabiliyor. Eğer karnınız toksa performans düşüklüğünden cinsel isteksizliğe kadar birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bağımlı mısınız?
‘Benim için seks her dakika’ diyorsanız, sürekli seks düşünüyor ve ona tutkuyla sarılıyorsanız, psikolojik bir sorun olan ‘seks bağımlılığı’ ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kişinin sosyal yaşamına ve iş hayatına da zarar verebilen bu alışkanlık, duygusal ve fiziksel incinmelere yol açıyor. Kişi altı aydan fazla tek eşliliği sürdüremiyor, partnerinin kim olduğunu önemsemeden ilişkiye giriyor ve bilinçsizce zevk alıyor. Çünkü burada önemli olan sadece seks yapmış olmak… Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, bir psikoloğun yolunu tutmalısınız…
Facebook Yorumları
GENÇAİLE KULLANICI Yorumları (0)
YORUM EKLE
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.